Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

Projekty

Zahrada v Dobřichovicích Zahrada v Dobřichovicích Zahrada v Dobřichovicích Zahrada v Dobřichovicích Zahrada v Dobřichovicích Zahrada v Dobřichovicích

Na 05, Lis 2013 | |

Zahrada v Dobřichovicích

Zahrada měla od samého počátku svého vzniku štěstí. Vnímaví majitelé si váží hodnot daných věkem, rozhodli se pro citlivou rekonstrukci krásné vily, k původní zahradě přistupovali s respektem, na druhou stranu se ale nebáli rozumných probírek původních přehoustlých výsadeb. To se to potom navrhuje!

Zahrada vznikla na úrodných  a propustných půdách vzniklých z nánosů řeky Berounky, stavba se snažila minimálně zasahovat do stávajícího půdního profilu, k tomu teplé mikroklima daného místa, a tak se tu dobře daří citronečníku, ibiškům, hortenziím, vistárii i anglickým růžím.

01_kypění zeleně 02_jaro

Jarní kypění dominantní zeleně je pro zahradu typické, dům sám potřebuje jednotnější „kabát“. Letošní záplavy rostlinám paradoxně pomohly, voda přišla od spodu a rostliny se tak dostatečně „nasosaly“ pro suché léto (výsadby jsou bez závlahy).

 03_borovice 04_treláž

Podrosty trvalek založené pod stávajícími stromy to měly těžké, kořenový svetr jen neochotně pouštěl nové přistěhovalce k tělu, s pomocí zahradníků si ale přeci jen nechal říct a dnes už můžeme mluvit o příjemné zelené podívané i v suchém stínu pod borovicemi. A protože zahradu neradi držíme v okovech záhonových lemů a obrubníků, tu a tam necháme větev stromu poklesnout níž nebo trs trav zasahovat do cestiček.

05_rdesno 06_loučka

Vděčné rdesno zajímavé i po odkvětu. Majitelé chtěli na části zahrady zachovat původní květnatý trávník, stavba nám naše plány zmařila. Ale zahradník se nemá vzdávat, a tak máme loučku i divoké jestřábníky a hvozdíky, které se nikým spoutat nenechají, ani pečlivě vyskládaným chodníkem.

07_terasa 08_hosty

Vstup na terasu byl rozšířen, vznikla tak báječná výhřevná zeď pro vinnou révu i bujnou vistárii. Když je půda živná, nezhutněná a propustná, zvládnou některé trvalky i kořeny ořešáku. Jsou menší, méně vitální, ale stejně krásné.

 09_traviny 10-detaily tvoří celek

 Na kvalitní architekturu se vždycky krásně navazuje. Barvy, textury, struktury rostlin jsou v krásném kontrastu s neživými materiály.

11_světlo 

Světlo v zahradě dělá divy. A divy dělají i drobné detaily, které by možná ani nikdo nečekal.

13-podzim 15-otava po seči14_hortenzie

Podzim v zahradě mění chlorofyl ve zlato. Vrásky a dožívání je u některých kytek skoro hezčí než období čerstvosti a mládí. Na podzim se i loučka pomalu ukládá ke spánku.

realizace zahrady: fa Flera, (fa Nigrin-terénní práce), 2009

 architekt domu: Slaby architects