Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

Projekty

Zahrada v Dobřichovicích II. Zahrada v Dobřichovicích II. Zahrada v Dobřichovicích II. Zahrada v Dobřichovicích II. Zahrada v Dobřichovicích II. Zahrada v Dobřichovicích II.

Na 18, Čvc 2019 | |

Zahrada v Dobřichovicích II.

Málokdy se stává, že zahrada dostane možnost rozšíření a v husté zástavbě už se něco takového rovná snu. Tato zahrada tuto možnost dostala. Neproběhlo ale jen pouhé dosazení rostlin, zahrada se musela přizpůsobit mnohým provozním i ideovým změnám.

Hlavní příjezdová cesta byla zrušena a zazeleněna, z přední intenzivní části se tak stala klidnější partie. Zadní část původní zahrady, která dříve sloužila spíše jako pohledová clona, byla částečně otevřena a posloužila jako navázání na přilehlý pozemek, kterým se nově vjíždí do zahrady a který rodině slouží k aktivnímu odpočinku. Zahrada tak nově nabízí klid, stín a soukromí, ale i prostor plný slunce a modernějších prvků, které doplňují stavbu nového domu.

Téměř neplánovaně se tu objevil ještě třetí, velmi příjemný moment, který nás dodnes překvapuje svojí malebností. Je jím nová příjezdová cesta vedoucí pod vzrostlým ořešákem. Ořešák rostl v původní zahradě úplně na kraji, z jedné strany ho utlačoval sousední dům, větvemi se snažil zakrýt kompost, složené dřevo a nějaké ty dětské hračky. A protože jsme chtěli strom zachovat,  v této čtvrti mají téměř všechny zahrady ořešáky ve stejném rohu parcely, přistoupili jsme k opatření, které ořešáku zajistilo kvalitní život i přes to, že přes jeho kořeny musela být naplánovaná příjezdová cesta pro auta. Kořeny byly ošetřeny speciální technologií AirSpade, koruna stromu byla odborně prořezána a z utlačovaného stromu se stal hrdý hlídač celé zahrady. Malebně překloněné větve vrhají stín a spolu s měkkou mlatovou cestou lákají k umístění venkovního křesílka, i když to vůbec nebylo plánované. Je tu výhled do obou zahrad, klid a příjemný chlad.

Zahrada je zajímavá i pojetím koupacího bazénu. Ten je příjemně obklopený svěží zelení, voda z přelivné hrany mizí jakoby v trávníku a nerezový plech jemně ladí s architekturou domu. Od začátku jsme kladli důraz na propojení domu se zahradou – popínavky na fasádě, trávník až u terasy, kvetoucí rostliny přerůstající zídku, bazén v zeleni. Ve výběru rostlin dominují okrasné trávy, latnaté hortenzie a jarní česneky.

Realizace: fa Garpen zahradnická, spol. s r.o., 2017-2018,

kamenictví Jež, Říha-Krátký s r.o.

architekt domu: Slaby architects