Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

Projekty

Zahrada v Chrustenicích Zahrada v Chrustenicích

Na 28, Led 2017 | |

Zahrada v Chrustenicích

„Dům-loď v moři-zahradě pluje do okolní krajiny. Obyvatelná paluba nabízí detail rostlin v zelených ostrůvcích a příjemné soukromí a luxus. Příď předsunuté terasy hrne před sebou pěnu – záhon okrasných trav a rozbouřené vlny – tvarované habrové ploty…“

 

UntitledskicaTerasa představuje otevřenou příď lodi vjíždící do krajiny. Umožňuje si naplno užít krásné výhledy a slunce a zároveň poskytuje dostatek soukromí. Prostor terasy je pojítkem mezi zahradou a interiérem domu, je venkovním obývákem nabízejícím příjemný luxus venkova.  Hlavním tématem zeleně jsou latnaté hortenzie, které květem rozpěněnou vodu vlastně připomínají. Ty spolu s okrasnými trávami odkazují na existenci zahrady pod terasou. Stromy v terase představují třetí výškovou dimenzi, stíní a působí jako pohledová clona. Na terase je prostor pro bohatý detail, který zde představují keře, popínavky, trvalky a cibulnaté rostliny. Krboviště, osvětlení terasy a venkovní nábytek dotváří pocit pohodlného luxusu.

 

Untitled

tvarování žpSpodní zahrada je hlavním pohledovým doplňkem k domu, není stavěná na intenzivní pobyt, čemuž je přizpůsoben celý návrh.  Nejdominantnějším prvkem jsou dynamicky tvarované habrové ploty-stěny, plocha extenzivněji udržovaného trávníku a záhony okrasných trav. Inspirace pro tvarované ploty z habru vychází z představy lodi ve vlnách, ze záplavy zeleně, kterou si člověk snaží ochočit. Organické „green clouds“ fungují jako perfektní clona skýtající žádané soukromí a zároveň jako přirozený „chytač“ listí z okolí. Krásné zdravé listy habru mění barvu během roku a jsou v příjemném kontrastu s okolním trávníkem a okrasnými trávami.  Záhony okrasných trav představují pěnu pod přídí lodi. Jsou doplněné solitérními keři a jarními cibulovinami.

Zahrada vznikla pro vytížené majitele, kteří pracují v cizině a hodně cestují, tomu je přizpůsoben její režim (nižší intenzita údržby většiny prvků, automatická závlaha, pravidelné návštěvy zahradníků). Do budoucna je zde ale prostor pro přizpůsobení novému životnímu stylu (rozšíření pěstebních ploch, zintenzivnění kosení trávníku, vložení herního prvku pro děti apod.)

spolupráce: Ing.arch.Ing. Oldřich Wachtl