Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

Projekty

Zahrada na hradbách Zahrada na hradbách Zahrada na hradbách Zahrada na hradbách Zahrada na hradbách Zahrada na hradbách

Na 06, Kvě 2019 | |

Zahrada na hradbách

Když se nám zasteskne po ruční práci, vůni čerstvé zeminy a živém rostlinném materiálu, shromáždíme zbytečky volného času a jdeme sami sázet, bez realizační firmy a na své triko. To nejde dělat každý měsíc, a tak se z těchto občasných akcí těšíme. A obzvláště se těšíme, pokud máme tu čest pracovat na tak krásném místě, jako je historické centrum Kutné Hory a pro tak skvělé lidi, kteří nám ještě k tomu dovolí pobývat ve svém domě a tím pádem umožní dosyta nasát místního genia loci. Takové chvilky prodlužujeme, jak jen to jde a díky osvětlení středověkých hradeb to jde třeba do jedenácti hodin večer!

Zahrada, která je součástí středověkého opevnění, je relativně malá, ale musí poskytnout vše, co správná zahrada pro pětičlennou rodinu poskytovat má – krásné květiny, zobací ovoce, záhonky na pěstování zeleniny, kompost, trávník na kopanou, soukromí, zastřešené odpočinkové místo, věšák na prádlo, rezervoár na vodu i dvorek pro dětské ohníčky.

Když je okolní krajina nádherná, je na škodu oddělovat se od ní vysokými zdmi. Nad létajícími drony jsme zatím nevyzráli, nicméně pro alespoň pocitové odclonění kolemjdoucích turistů slouží ostružiníkové vedení a vyšší trvalky s popínavkami. Všechny kameny, které jsou použity v zahradě a na dvorku, jsou kameny s historickou hodnotou a ukládané samotným majitelem domu. Zahrada skýtá mnohá překvapení vždy, když se rýpne trochu do hloubky. Jedno z mnohých je zjištění, že zdejší zem obsahuje vysoké množství arsenu, který se objevuje v místech bývalé těžby stříbrné rudy. Takovouto okolnost neřešíme každý den, ale vyvýšený záhon s dovezenou zeminou už je věc zahradnické rutiny a tady se nám obé krásně potkalo. Zahrada je plná trvalek, které se běžně pěstovaly ve středověku i během následujících epoch. Najdete tu pelyňky, léčivé byliny, pivoně, akant, sasanky po dědečkovi z Belgie, kosatce, chrpy, krušpánky, růže, pilát i kapradiny.

Protože zahrada nemá vlastní zdroj vody (ta je sbírána ze střechy do skrytého rezervoáru) a k tomu je kolem dokola obehnána vysokými zdmi, s vodou se tu velmi šetří. Trávník byl proto založen s osiva obsahujícího mikrojetele, které suchu lépe čelí. Při letních přísušcích vydrží trávník déle zelený a po poklesu teplot a týdnu deště se opět zelená.

Největší odměnou je, když se naši klienti stanou našimi přáteli, anebo když se z nich stanou milovníci zahrady, ačkoliv tomu tak dříve nebývalo. V Kutné Hoře jsme dostaly odměny dvě…

realizace: KvítkováBeran zahradní architekti, 2017