Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

Projekty

Terasa na Orionce, 3.místo v soutěži Terasa na Orionce, 3.místo v soutěži Terasa na Orionce, 3.místo v soutěži Terasa na Orionce, 3.místo v soutěži Terasa na Orionce, 3.místo v soutěži Terasa na Orionce, 3.místo v soutěži

Na 14, Čvc 2019 | |

Terasa na Orionce, 3.místo v soutěži

 Intenzivně řešená terasa se nachází v 2. patře historického domu, zažila letní vedra, zimu i atypické jaro roku 2019. Terasa je pokračováním obytných pokojů, promítá se přes dvoje francouzská okna do interiéru svým životem, zejména barvami. Popínavé rostliny na lankách působí jako venkovní závěsy, časem pokryjí i horizontální příčky pergoly a více terasu zastíní. Pestrost, bujnost a možnost pozorovat život zeleně byl hlavním zadáním.  V době vegetace terasa bzučí květuchtivým hmyzem, nabízí bylinky i drobné ovoce na ochutnání. V zimě je tichá, ale stále těší dekorem suchých květenství trav, hortenzií a některých trvalek. 

Základem konceptu terasy se staly velkoobjemové dřevěné nádoby doplněné velkými terakotovými květináči umístěnými do plochy extenzivní zeleně, keramickými květináči a vodním prvkem zhotovenými na míru, vlastním kovovým nábytkem a dalšími drobnými nádobami. Konstrukce velkých dřevěných nádob je ověřená lety praxe.  Barevnost plášťů byla upravena vodorozpustnou smetanově bílou lazurou. Díky distančním vložkám plášť na vnitřních nádobách visí, působí odlehčeně a navíc netrpí stykem s mokrou podlahou. U dřevěných plášťů je vždy nutné počítat se sesycháním a roztahováním materiálu. Z tohoto důvodu byly stěny skládány z jednotlivých krátkých palubek. Roztahování se může projevit pouze v rozích krycích latí. Kdo miluje preciznost a stabilní vzhled, pro toho dřevo jako pohledový materiál není vhodné.

Kostru rostlin tvoří Akebia quinnata a Akenia quinnata ´Silver Bells´ na lankách, dominantní vinná réva, pnoucí Rosa ´Bobbie James´ a Clematis v odrůdách. Ty časem vyběhnou nad pergolu a budou jí více přistiňovat a chránit před větrem. Latnaté hortenzie v mnoha kultivarech tvoří střední patro spolu s vyššími okrasnými trávami s jemnější texturou (Molinia, Panicum, Miscanthus) a širokým sortimentem trvalek a aromatických bylin. Výběr zahrnuje sluncomilné, polostinné i stinné druhy. Jsou zastoupeny i jarní a podzimní druhy cibulovin. Je tu prostor pro semenění některých druhů i vlastní invenci a vnášení nových rostlin, čehož majitelka plně využívá. Terasa je zavlažována ručně, je tedy zajištěn individuální přísun vody dle potřeb jednotlivých druhů. Péči o rostliny věnuje majitelka několik minut každý den, což bere jako příjemnou relaxaci a rostliny jí to vděčně oplácí svojí vitalitou a krásou.

Když za svou práci dostanete zaplaceno, jste obvykle rádi. Když při tom máte štěstí na fajn a inspirativního klienta, jste ještě radši. Člověk, který vám vloží do rukou svůj majetek s důvěrou a řekne „tvořte“, je velký zahradníkův sen.

realizace: Kvítková-Beran, fa jaromír Nigrin, 2018-2019