Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

Projekty

Terasa na Letné Terasa na Letné Terasa na Letné Terasa na Letné Terasa na Letné Terasa na Letné

Na 28, Led 2017 | |

Terasa na Letné

Je fajn, když klient ví, co chce. Je to pak úplně jiná práce. A ještě více fajn je, když si s klientem sednete co do vkusu, přístupu k přírodě, v názorech i v pracovním tempu. Terasa může být rozšířením bytu a pokud je to jako tady až v pátém patře, může se stát venkovním obývákem do slova a do písmene. Terasa může poskytnout plno slunce, čerstvý vzduch, krásný výhled, příjemnou vůni, nečekanou úrodu ovoce a bylinek, množství motýlů a ptáků, a to všechno díky rostlinám, které zde mohou růst.

bubenec_02 bubenec_04 Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč Zahrada Praha-Bubeneč bubenec_40

 Výsadba sukulentních trvalek jen završila realizaci terasové zahrady, ale majitelé chtěli využít každé možné místo pro začlenění zeleně, a to se jim povedlo. Tuhle zelenou oázu vyhledávají nejen oni, ale i množství hmyzu, motýlů, včel, čmeláků. Ptáci se sem naučili létat hlavně během letního sucha, než si zvykli pít jen z „místa k tomu určeného“, vyrabovali skoro všechny zelené vodní zásobárny v podobě netřesků a rozchodníků.

Uprostřed extenzivních výsadeb je dřevěná paluba pro otrlé s výhledem na okolní střechy a dřevěným truhlíkem na pěstování náročnější zeleniny. Na terase je řešen každý detail, stejně jako v ložnici nebo obýváku. Velkoobjemové nádoby byly vyrobeny na zakázku, menší pak dokoupeny k doladění celé sestavy.

Na terase je potřeba počítat s velkými teplotními výkyvy. Přízemní mrazíky nám sice hlavu v pátém patře nedělají a s delšími zimními mrazy se musí při výběru rostlin počítat. Problémy ale bývají s přehříváním substrátu a povrchu nádob. Je třeba s tím počítat a tam kde je to třeba, přizpůsobit materiál, rostliny anebo přidat vnitřní tepelnou izolaci. Rostliny se pak odvděčí. Ale i přes všechnu péči je nutné očekávat  větší výskyt chorob a škůdců, terasa je přeci jen namáhanější prostředí, než zahrada s rostlinami ve volné půdě. Ve většině případů výpadky nepovažujeme za problém, naopak si můžeme rostliny obměňovat podle chuti, sezóny nebo příležitosti.

realizace terasy: Kvítková-Beran, léto 2014