Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

Projekty

Lesní zahrada u rybníku Lesní zahrada u rybníku Lesní zahrada u rybníku Lesní zahrada u rybníku Lesní zahrada u rybníku Lesní zahrada u rybníku

Na 06, Kvě 2019 | |

Lesní zahrada u rybníku

Rekonstrukce čehokoliv jsou velmi náročné, ale mají svůj půvab. A o zahradách to platí dvojnásob. Při rekonstrukcích „recyklujete“ prostor, pozemek, půdu, rostliny, místní atmosféru. Omlazujete stromy, vdechujete život zapomenutým věcem, dáváte smysl starým hodnotám, čistíte zrno od plev. Znáte své sousedy, své okolí máte relativně neměnné, máte na co navázat a toho lze krásně využít. Rekonstrukce zahrad máme proto rádi!

Když se stará chata ze 70.let dá do parády díky šikovnému architektovi a s úctou k předkům se doladí tak, aby vyhovovala dnešním potřebám, je na snadě, že by to chtělo ještě příjemné zahradní prostředí, aby byl výsledek stoprocentní. Krásné okolí s lesem a rybníkem je polovina výhry, druhá je pak na zručném zahradníkovi.

Díky svému šikovnému umístění poskytuje zahrada dost slunce i chladivého stínu, což je fajn využít při doladění palety rostlin. A protože jsme skoro v lese a majitelé se nechtějí příliš zabývat zdlouhavou údržbou, nabízí se využití domácích druhů, které jsou zde doma a které se o sebe umějí postarat téměř bez pomoci. Ale jsme v zahradě, tedy ruka zahradníka tu uplatnění samozřejmě vždy najde.

Suchý stín lesa snesou velmi dobře kapradiny, zvonky, čemeřice, kopytník, udatna, žluťucha, kakosty a překvapivě i hortenzie. Trávník byl založen z osiva stín tolerujících druhů trav. Výsluní před zahradním atelierem provoní dobromysl, lesní jahody, řebříčky, slézy, kručinky i jalovce. Písčitou pláž s břízami obsadily hvozdíky, divizny a kostřavy. Velký trs lupiny, která se normálně agresivně šíří, zde díky suchým podmínkám a konkurenci kořenů stromů drží zuby nehty v přijatelné velikosti. Je tu fajn!

realizace: fa Jaromír Nigrin, KvítkováBeran zahradní architekti, 2015

architekt rekonstrukce domu: Ing. arch. Tereza Froňková