Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

Aktuality

01

Dub
2020

Aktuality

objevte svoji zahradu!

Na 01, Dub 2020 | Aktuality | Tereza

Zahrada v době covidu

Během posledních pár let už jsme od přírody pěkných pár políčků dostali. Ničivá sucha, kůrovcová kalamita, příliv nových chorob a škůdců, sezóna bez jara, mrazy uprostřed kvetení ovocných sadů… To jen kdybychom si snad mysleli, že nám lehce projde usilovné narušování zaběhaných pořádků, či spíše řádu, který se na Zemi „zaváděl“ mnoho miliónů let. Koronavirová pandemie je již ale opravdovým výpraskem do řad zpovykaného lidstva, a na holou!  Byť se o přírodním původu této hrozby začíná vážně spekulovat.

Zahrady nejsou ryzím produktem přírody, o tom již spekulovat nemusíme. Jsou výtvorem lidí, kteří si přírodu snaží přizpůsobit k obrazu svému. Zda to dělají dobře, či nikoliv je téma na samostatný článek. Nicméně zahrada v době koronavirové pandemie nabývá nového a velmi nedoceněného významu. Ve vlastní zahradě máte téměř 100% svobodu. Nedoceněnou svobodu pohybu, dýchání, volného bytí. Povolené vycházky do přírody jsou v rámci větších a velkých měst realizovatelné pouze v městských parcích a lesoparcích. S rouškou a dvoumetrovým odstupem od ostatních se kvalitního vyvenčení ale nedočkáme. Zahrada kolem vašeho domu může skýtat to, co ostatně nabízí už dávno, jen to prostě vytrvale přehlížíme. Pokud není vaše zahrádka jako dlaň a podezřele kašlající soused nevisí na plotě lačný družného klevetění, stává se vaším prodlouženým obývacím pokojem. Na zahradě se můžete vystavit prvním hřejivým paprskům slunce. Můžete zde stolovat s rodinou, když už vám jsou zdi vašich pokojů těsné. Anebo třeba právě bez rodiny, v poklidu a s kávou v ruce posedět na houpacím křesle. Na zeleném trávníku si můžete bez roušky zacvičit, abyste nucený útlum civilizace přežili se zdravým tělem i myslí. Děti se na zahradě samy zabaví!

Každý může svůj čas na zahradě trávit smysluplně podle svého gusta. Pokud už jste odpočatí na měsíce dopředu a máte přečtenou celou svojí knihovnu, není nic lepšího, než využít možností svého zeleného prostoru. Pěstujte, sázejte, vysévejte, okopávejte, zalévejte. Pečujte o svojí zahradu! A máte to all – in – one. Odpočinek, opalování, posilování, ochutnávání a nádavkem pocit z dobře vykonané práce s bonusem částečného samozásobení. Přehazování kompostu se v této prazvláštní době může stát po hříchu smysluplnou prací a vlastně docela názorným symbolem. Přeměna obyčejných zbytků z kuchyně v organicky bohatý materiál může ilustrovat nutnou přeměnu našich stávajících společenských hodnot.

Jak budou vypadat zahrady v následujících letech? Možná, že na leteckých snímcích digitálních map časem vymizí jasně modrá kolečka bazénů a nahradí je pravidelný rastr zásobních záhonů. Neznamená to ovšem, že bychom se museli estetických nároků na svojí zahradu snad vzdát!

Ovocné stromy, keře s drobným ovocem, kuchyňské byliny i záhony se zeleninou je možno umně zakomponovat do prostoru tak, abyste neměli pocit, že žijete v zahrádkářské kolonii z 80. let.

Objevte svojí zahradu! Třešňová nevěsta v záhonu hortenzií, suché zídky osázené bylinkami, porost voňavých lesních jahod pod meruňkovým stromem, teplá rajčátka z nádoby na terase…

 

Však si to jenom představte!