Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

Aktuality

04

Kvě
2015

Aktuality

cibuloviny zachraňují zahrady

Na 04, Kvě 2015 | Aktuality | Tereza

Cibuloviny v mladých zahradách.

DSC_0094

Letos, ještě více než kdy jindy, jsem si uvědomila, nakolik jsou cibulnaté a hlíznaté trvalky cennou skupinou rostlin. Několik našich mladých zahrad se tetelí, aby se mohly ukázat ve své plné kráse, ale to bude ještě nějakou dobu trvat. Nové zahrady čekají na své plné zapojení, které trvá většinou  2-3 roky. Trsy trvalek se teprve plně zakoření a začnou se rozrůstat do plochy, dřeviny obrazí po výchovném řezu a vytvoří si bohatší korunu, trávník vytvoří hustý zelený svetr. A k tomu to letošní jaro!
063Všem zahradomilcům bylo jasné, že už je to skoro tady. No dobře, ale kdo má vydržet to „skoro“? Pupeny nalité k prasknutí, časné trvalky narašené na dva palce, ale půda suchá a vzduch kolem nuly. Tohle nekonečné čekání mohou pomoci překlenout právě cibuloviny a hlíznaté rostliny.
Mají tu výhodu, že se hned zjara objeví v plné kráse, a to i když byly vysazeny teprve předchozí rok na podzim. Co do jejich počtu platí, čím více od jednoho druhu, tím lépe. Mluvíme o desítkách až stovkách cibulovin. Sázíme je do hnízd, do plochy, do větších skupin. Sice v dostatečné vzdálenosti od sebe, ale tak aby jejich účinek byl efektní. V období holých větví a prázdných záhonů nás časně se objevující barvy jenom potěší. 066Pokud ale pamatujeme i na jejich doprovod, mohou se v kombinaci se suchým květenstvím trav nebo třeba hortenziíí vyjímat ještě lépe. Světlým barvám sluší například tmavé pozadí stálezelených dřevin nebo tmavá barva minerálního mulče. Jsme-li všímaví a vnímáme-li citlivě přirozená stanoviště výskytu rozmanitých druhů,rostliny  samy nám napoví, kde a jak se budou na naší zahradě vyjímat nejlépe.

Na fotkách vidíte tulipány skupiny triumh hybridů, podrost sněženek a talovínů, plochy zplanělých bramboříků, krokusy a ladoňky v trávníku. Dále botanické tulipány na suchých záhonech a naopak přírodní společenstvo dymnivek dutých ve vlhkém listnatém lese lužního typu. Poslední obrázek je opět s tulipány kvetoucími mezi ještě neprorašenými dřevitými třezalkami.

DCF 1.0 DCF 1.0 tulipa
dymnivky
DSC_0108
DSC_0098